2024- 2025 г.
В периода 04.03 – 06. 03.25г. НУ „Захари Стоянов“ беше домакин на мобилност между 4 училища – гр. Чирпан, гр. Димитровград и с. Свобода по НП „Иновации в действие“. Глобалната тема на представените по време на мобилността уроци беше „България – отечество мое!“
Първият ден на иновационните дейности започна с поздрав от директора на училището – г-жа Таня Тошева и продължи с програма за гостите, която включи изпълнение на клуба по модерни танци с ръководител г-жа Мария Михайлова. Програмата продължи с демонстрация на иновативните паралелки от 1а и 2а клас „ИТ и програмиране“, представена от г-жа Галина Цветкова и г-жа Яна Колева. Урокът премина на два етапа - работа с робота Bee-bot на постелка, на която учениците по отбори трябваше да програмират робота до символи и картинки, характерни за България. Вторият етап беше работа в платформата ScratchJr, където отборите създадоха анимация на тема „България“.
Вторият ден стартира с демонстрация на иновативните паралелки от 1б и 2б „ИТ и български език“, водена от г-жа Елена Белчева и г-жа Христина Христова. Урокът включи интегриране на предметите Технологии и предприемачество, Български език, Родинознание и Информационни технологии, където темата беше „България – отечество мое!“
Програмата продължи с интердисциплинарен урок в 4 а клас на тема „ Моето училище, моят роден край“, представен от г-жа Христина Димитрова и г-жа Кирилка Тананова. В него беше включена историческа част, в която учениците показваха знания за историята на създаване на училището и патрона на училището - Захари Стоянов. На урока бяха поканени гости – Ленко и Мартин Иванови, които представиха разнообразието на тракийския фолклор. А литературното богатство на града ни бе представено с експозиция на местни автори. Гости бяха г-жа Мария Точкова – автор на песента за Любимец и г-жа Веска Банева – представител от НЧ „Братолюбие – 1884“, които осигуриха на гостите подарък книгата „Любимец“ с автори Димитър Христов, Милка Манова и Боню Бонев.
Програмата продължи с поздрав към гостите от вокалната група към НП „Заедно в изкуствата и спорта“ с ръководител г-жа Деляна Георгиева.
Финален за деня беше кулинарният СТЕМ урок, в който учениците от 1а и 1б клас заедно с учителките си г-жа Петя Илиева и г-жа Ивелина Димитрова показаха завидни кулинарни умения. Целта на урока беше да покаже, че здравословното хранене е ключово за доброто развитието на децата. В този урок учениците учиха чрез преживяване.
През третия ден на иновациите гостите наблюдаваха урок в предучилищната група на тема „Малки пътни детективи – безопасност на улицата“ . В урока децата показаха, че разпознават основни пътни знаци, знаят как да пресичат правилно и разбират значението на светофара.
Програмата завърши с конфериране на споделените добри практики.
2023- 2024 г.
НУ „ Захари Стоянов“ град Любимец бе домакин на голям форум за иновациите в образованието по Модул 1 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“ в периода 13-15 март 2024г.
Целта на програмата е създаване на мрежа от иновативни училища за споделяне и обмяна на опит, за по-успешно прилагане на компетентностния подход в обучението и за формирането на ключови умения на XXI век. Чрез НП иновативните училища извършат двустранно сътрудничество за обмен на иновационни практики помежду си и реализират взаимни посещения на място. За популяризиране на иновациите, всяко иновативно училище сключва договор с неиновативно такова, и четирите заедно споделят иновации и натрупан опит.
През изминалата учебна година НУ „Захари Стоянов“ участва в програмата като неиновативно. Посетихме училища в Перущица и Бургас и се запознахме с техните иновации и добри практики, обменихме опит по ключови проблеми и начините за преодоляването им. Благодарение на това, успяхме да подобрим процеса на обучение в училище и сътрудничеството между колеги с различните училища в страната.
От тази учебна година и нашето училище е в списъка на иновативните училища. Отново кандидатствахме по НП „ Иновации в действие“ и сме щастливи, че успяхме да се включим за пореден път, като сега сме домакини на първия форум между нашите 4 училища - Банско, Нова Загора и Димитровград.
Когато трябваше да избираме с кое училище да си сътрудничим, търсехме някое с профил, подобен на нашия – да е начално, да има успехи в развитието през последните години и различни иновации от нашето. Училището в Банско е също с дългогодишна история, старо, намиращо се в центъра на града. То е утвърдено като едно от най-успешните училища там. Благодарение на сътрудничеството с тях, ще почерпим опит коя е успешната стратегия за привличане на ученици и изграждане на функционираща училищна общност, която се утвърждава в годините.
Те пък ни избраха, защото при нас въвеждането на технологиите и помощта им в учебния процес са на много високо ниво и те ще има какво да си „откраднат“, за да бъдат в крак със съвремието.
Взаимно и четирите училища имахме възможност да обсъждаме и надграждаме споделените практики, за да продължим развитието на училищната институция във времето.
В издадената брошура по проекта може да се прочете кратка информация за проведените уроци и демонстрираните практики и да се видят фрагменти от работния процес.